5 wskazówek, jak przygotować się do pierwszej „prawdziwej” rozmowy kwalifikacyjnej

Ukończyłeś liceum lub college i teraz jesteś gotowy do swojej pierwszej „prawdziwej” pracy. Wysłałeś życiorysy i wezwano Cię na pierwszą rozmowę kwalifikacyjną. Jak możesz dobrze wypaść na rozmowie kwalifikacyjnej, aby otrzymać ofertę pracy?

1. Ubierz się profesjonalnie. Żadnych koszul z przeponami, bluzek z głębokim dekoltem czy klapek, bo idziesz do pracy, a nie na plażę. Chociaż nie trzeba kupować garnituru, szczególnie ważne jest, aby wyglądać profesjonalnie. Jeśli próbujesz znaleźć pracę w konserwatywnym biurze, takim jak biuro rachunkowe, nie ubieraj się tak, jakbyś szedł na koncert. Jeśli ubiegasz się o stanowisko detaliczne, masz trochę więcej swobody. Zamiast wymieniać, jakie ubrania są, a jakie są niedopuszczalne, poleciłbym ci ubrać się tak, jakbyś miał spotkać jedną z najważniejszych osób w twoim życiu – bo tak jest!

2. Upewnij się, że jesteś zadbany. Nie wyglądaj, jakbyś właśnie wstał z łóżka i nie mógł zadbać o podstawową higienę osobistą. Nic nie sprawi, że HR Manager zakończy rozmowę szybciej niż niemyte włosy, brudne paznokcie czy zapach ciała. Jako pracownik będziesz odzwierciedleniem firmy i żaden klient nie chce robić interesów z zaniedbaną osobą.

3. Uważaj na język ciała. Mocny uścisk dłoni na początku rozmowy kwalifikacyjnej pokazuje, że jesteś pewny siebie. Utrzymuj kontakt wzrokowy, bądź zrelaksowany i uważny na ankietera. Zadawaj pytania i uważnie słuchaj odpowiedzi. Pomyśl, zanim odpowiesz na pytania ankietera – nie włócz się i nie omijaj tematu.

4. Przygotuj się na rozmowę kwalifikacyjną. Dowiedz się wcześniej o firmie – każda firma ma teraz stronę internetową, na której możesz dowiedzieć się, czym się zajmuje i kim są jej klienci. To pokazuje ankieterowi, że jesteś zainteresowany pracą i podjął inicjatywę, aby dowiedzieć się wszystkiego, co możesz o firmie.

5. Bądź obecny w wywiadzie. Rozmawiałem z kandydatami, którzy zachowywali się tak, jakby czekali na autobus. Nie zadawali pytań, tylko mnie słuchali i nie byłam pewna, czy zwracają uwagę. Bądź entuzjastyczny, zadawaj pytania i bierz udział w wywiadzie. Po wymienieniu wszystkich obowiązków wymaganych na tym stanowisku, zapytałem jednego kandydata, czy brzmiało to jak coś, czym mogłaby być zainteresowana. Jej odpowiedź brzmiała cicho: „Mogę wykonać robotę”. Nie odpowiedziała na moje pytanie, wydawała się obojętna i nie dostała pracy. Jeśli nie możesz być podekscytowany rozmową kwalifikacyjną, nie będziesz też mieć energii w miejscu pracy.

Liczy się pierwsze wrażenie i chcesz, aby osoba prowadząca rozmowę kwalifikacyjna wiedziała, że ​​chcesz tej pracy, jesteś gotów ciężko pracować i zrobisz wszystko, co w twojej mocy. Niekoniecznie musisz być najlepiej wykwalifikowanym kandydatem, ale nadal zdobywasz tę pracę, ponieważ byłeś najbardziej wybitny. Powodzenia!

Kim był małym chłopcem, kiedy po raz pierwszy zobaczył stronę internetową. Nie wiedział wówczas, że internet jest meeeeeega wielki. Nie wiedział, że będzie tworzyć strony internetowe. Wiedział jednak, że będzie dla niego historia poznawania świata bardzo z tym związana. Dziś Kim prezentuje ci tego bloga oraz przedstawia informacje o biznesie i reklamie dzięki której ma nadzieję, że wiele się nauczysz. Kim być dobry człowiek, Kim pomagać innym ludzie, Kim dzielić się ze swoja wiedza. Kim kocha blogować.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.